Hamilelikte Diyet Yapılır Mı

Hamilelikte Diyet Yapılır Mı

Hamilelik dönemi kadınlar için normal hayattan farklı bir dönemdir. Vücudunuzda yaşamadığınız fizyolojik değişimler, hormonlarınızdan şimdiye kadar görmediğimiz farklılıklar ortaya çıkar. İştahın açılması hamilelik döneminin en fazla yaşanan durumudur.

Hamilelik dönemi kadınların kilo aldığı bir dönemdir. Hamilelikte belli bir kiloya kadar alınması makul karşılanır. Fakat bazı kadınlar bu normal olarak belirlenen kilonun üzerine çıkmaktadır. 10-18 kilo alımı hamilelik döneminde normal karşılanmaktadır.

Hamilelik Döneminde Diyet Yapmak Doğru Mudur?

Hamilelik dönemi kilo alımının da arttığı bir dönem olduğu için bazı kadınları korkutabilir. Hamilelik döneminde normal hayat vaktinizden daha dikkatli olmanız gereklidir. Yaptığınız hareketler ve sporlar da hamilelik döneminde farklılık gösterecektir. Özellikle yatıp dinlenmeniz gereken bir hamilelik süreci yaşıyorsanız aldığınız kilo miktarı da daha fazla olabilir. Böyle bir hamilelik yaşayan kadınlar diyet yapmak isteyebilir.

Fakat hamilelik döneminde diyet yapmak uzmanlar tarafından önerilmez. Vücudunuzda alınması gereken kalori miktarının vücuda alınması bebek için önemlidir.

Hamilelik döneminde hem almanız gereken kalori miktarını korumalı hem de besin değeri yüksek olan besinlerle beslenmeniz gerekmektedir.

Hamilelik Döneminde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Hamilelik döneminde beslenme hem sizin hem de bebeğiniz için oldukça önemlidir. Sizin düzgün beslenmeniz bebeğinizin da etkileyeceğini unutmamalısınız. Dengeli ve yeterli beslenme sizi hem abartılı kilo alışından uzak tutarken hem de bebeğinizin daha sağlıklı olarak beslenmesini sağlayabilirsiniz. Hamilelik döneminde dikkat edilmesi gereken beslenme şekli şu şekilde olmalıdır:

  • Beslenme düzeninizi 3 ana öğün ve 3 ara öğün olarak düzenlemelisiniz.
  • Yağlı yemeklerden ve kızartmalardan uzak durmalısınız.
  • Beyaz ekmek yerine kepek ekmeği ya da tam buğday unu ekmeği tercih etmelisiniz.
  • Hamur işi yerine sebze ağırlıklı beslenmeye çalışmalısınız.
  • İşlenmiş gıda tüketiminden uzak durun.
  • Bol miktarda su için.
  • Şekerli, asitli içecekler tüketmeyin.
  • Günlük önerilen porsiyonlarda meyve tüketin.
  • Sağlıklı beslenmekle beraber günlük egzersizlerinizi de yapmayı unutmayın.

Hamileliğiniz boyunca yaşayacağınız sorun ve problemler hakkında daha fazla bilgi alabilmek için çin takvimini inceleyebilirsiniz.

İlginizi Çekecek Diyetler

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir

Diyet Hocası

Zeytinyağının Diyet için Faydaları

Diyet Hocası

Zayıflamak İsterken Kilo Almak

Diyet Hocası

Zayıflamak İçin Doğru Nefes Alma Teknikleri

Diyet Hocası

Zayıflama Konusunda Yardımcı Besinler Nelerdir

Diyet Hocası

Zayıflama İlaçlarının Zararları

Diyet Hocası