En Sık Yapılan Diyet Hataları

En Sık Yapılan Diyet Hataları

En Sık Yapılan Diyet Hataları – Yaz aylarının gelmesi, tatil planları, düğün nişan arifesi derken siz de en sık yapılan diyet hataları ile yüzleşmek zorunda kalanlardan mısınız?

Özellikle hızlı kilo verme tutkusu ön planda ise diyette hata oranı da artıyor.

Sağlıklı ve kalıcı kilo vermek için diyetin düzenli yaşam tarzı haline dönüştürülmesi gerekirken, hızlı kilo verme derdine düşerek sağlıksız bir yaşama kapı açılıyor.

Aslında fazla kilolardan kurtulmak için yaşam tarzını değiştirmeye ya da yoğun bir çabaya gerek yok.

Yapılması gereken tek şey sıkça uygulanan diyet hatalarından kaçınarak sizlere sunacağımız birkaç ufak öneriyi dikkate almak.

En Sık Yapılan Diyet Hataları

  • Aç Kalmak

Hızlı kilo vermek isteyenlerin en sık yaptığı hataların başında gelir. Uzun süre aç kalmak ya da günde bir iki öğünle daha çabuk kilo verileceğini düşünmek metabolizmanın yavaşlamasına neden olacaktır. Öğün atlamak yerine porsiyonları küçültmek ya da diyet için daha uygun besinleri tercih etmek doğru olacaktır.

  • Su Tüketmemek

Çoğumuz su tüketiminin ödem yaptığı gibi yanlış bir inanca sahibiz. Oysa ki bunun tam aksine su tüketimi vücutta ödem oluşmasını engellemeye yardımcıdır. Bunun yanı sıra yeterli miktarda su tüketilmemesi sindirim sistemi ve metabolizmanın yavaşlamasına neden olmaktadır. Günde en az 1,5 litre su tüketerek daha sağlıklı bir diyet uygulayabilirsiniz.

  • Meyve Yememek

Şekerli olduğu düşüncesiyle diyet yaparken meyveden uzak durmak da sık yapılan diyet hataları arasında yer alıyor. Oysa ki antioksidan açısından zengin olan meyveler hem metabolizmayı hızlandırmakta, hem de vücudu hastalıklara karşı korumaktadır. Ancak meyve tüketiminde dikkat edilmesi gereken nokta geç saatlerde fazla meyveden kaçınmaktır.

  • Tek Tip Beslenmek

Sık karşılaştığımız diyet yanlışlarından birisi de tek bir yönde beslenmek oluyor. Su tüketmemek ne kadar sakıncalıysa sadece protein ya da karbonhidrat odaklı beslenmek de bir o kadar zararlıdır. Tek tip beslenme vücutta vitamin, mineral ve kas kaybına yol açmaktadır. Mümkün olduğunca her besinden vücudun ihtiyaç duyduğu kadar alınmalıdır.

En fazla yapılan diyet hataları arasında sıkça karşılaştıklarımızdan bazıları da şunlardır;

  • Light ürünler kilo aldırmaz düşüncesiyle aşırı tüketmek
  • Yemeklerde hiç yağ kullanmamak
  • Kilo verdirecek düşüncesiyle limon tüketimini abartmak
  • Kulaktan dolma yanlış bilgilerle diyet uygulamak

Tüm bu hatalar hem sağlık açısından zararlı, hem de yapılan diyetlerde başarısızlık sebebi.

Sunduğumuz önerileri dikkate alarak daha başarılı diyetlere adım atabilirsiniz.

İlginizi Çekecek Diyetler

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir

Diyet Hocası

Zeytinyağının Diyet için Faydaları

Diyet Hocası

Zayıflamak İsterken Kilo Almak

Diyet Hocası

Zayıflamak İçin Doğru Nefes Alma Teknikleri

Diyet Hocası

Zayıflama Konusunda Yardımcı Besinler Nelerdir

Diyet Hocası

Zayıflama İlaçlarının Zararları

Diyet Hocası