Dukan Diyeti Nasıl Uygulanmalıdır

Dukan Diyeti Nasıl Uygulanmalıdır

Pierre Dukan isimli bir kişi tarafından ortaya çıkarılmış olan ve karbonhidrat alımını keserek tamamen protein ağırlıklı bir beslenme programını içerisinde barındıran dukan diyeti dünyadaki en çok bilinen diyet programları arasında yer alır. Dukan diyeti nasıl uygulanmalıdır? Sorusunun cevabı Pierre Dukan‘ın kendi kitabında yer alan adımlara uyularak uygulanmakla beraber bu aşamada bireyin kendi nefsine hâkim olması en önemli etmenlerden biri olarak bilinmektedir.

Dukan Diyeti Nasıl Uygulanmalıdır

Atak Evresi

Dukan diyetinin ilk evresi olan ve ilk zamanlarda bireyin vücut olarak oldukça direnç sağlaması gereken evrelerden biridir. 2 ila 7 gün arasında tamamen protein ve yulaf tüketimine dayalı olan bu evre başlangıçta en çok zorlanılan evrelerden biri olarak bilinmektedir. Günlük 20 dakikalık yürüyüşün ardından vücudun diyete hazırlanması ve egzersizlerin ihmal edilmemesi gerekir. 1 haftalık süreç içerisinde kişinin 4 kilo vermesi hedeflenirken bu açıdan bakıldığı zaman diyete özendirme aşaması olarak da bilinmektedir.

Seyir Evresi

6 ila 10 günlük bir süre arasında uygulanan evre olarak bilinir. Diyetin bu aşamasında bireyin hayatına proteinin yanı sıra sebzeler de girmektedir. Bazı günler yulaf ve protein alımı gerçekleştirilirken bazı günler sebze tüketimi yapılır. Günlük süreçte minimum 2 yemek kaşığı olmak üzere yulaf kepeği tüketimi söz konusudur. Bir önceki evrede yapıln 20 dakikalık yürüyüş bu evrede 30 dakikaya çıkarılır. 1 haftalık süreçte 1 kilo verilmesi beklenir.

Güçlendirme Evresi

Bu evrede amaç diğer evrelerden farklı olmakla birlikte verilmiş olan kiloların geri alınmaması adına diyet devam ettirilir. Bu evrenin ne kadar süreceğini verilmiş olan kilo belirlemektedir. Kilo verimi sağlanmış olan rakam 10 ile çarpılır. Günlük 30 dakikalık yürüyüş ile beraber meyve, tahıllı ekmek ve peynir tüketimi bu evre içerisinde yapılabilmektedir. Koruma evresine geçildiği zaman ise hayat boyu uygulanacak bir diyet türü ile alışkanlık elde edilmektedir. Günlük hayatta tüketilebilecek olan bütün gıdalar öngörülen miktarın üzerine çıkılmadan tüketilir. Günde en az 3 yemek kaşığı yulaf kepeği yenir ve her gün 20 dakikalık yürüyüş yapılır.

İlginizi Çekecek Diyetler

Yeşil Çayın Faydaları

Diyet Hocası

Uzmanlar Hangi Diyeti Öneriyor

Diyet Hocası

Uzmanlar Diyet için Neler Öneriyor

Diyet Hocası

Tabata Antrenmanı Fit Danışman

Diyet Hocası

Spor Yaparken Diyet Yapmak Sağlığımızı Etkiler mi

Diyet Hocası

Şeyda Coşkun Zayıflama Programı

Diyet Hocası

2 yorumlar

Esra Özden 5 Eylül 2018 at 12:32

Dukan diyetinin nasıl uygulanacağı hakkında bir bilgim yoktu. Bugünden sonra uygulamaya başlayacağım.

Bahar Sezen 6 Eylül 2018 at 08:23

Bir de çok zorrrr, yulafta lezzetsiz, ama bence değiyor.

Yorumlar Kapalı.