Diyabet Diyeti

Diyabet Diyeti

Diyabet Diyeti – Diyet ve beslenmek, diyabet hastalığının tedavisinde vazgeçilmez bir ikilidir. Diyabet hastaları çoğunlukla, şeker hastası olduğunu inkâr eder. Bu sebeple de diyet yapma fikrine uzak bakarlar. Bir şeker hastasının beslenme programı; hastanın boyuna, kilosuna, yaşam tarzına, tedavide kullandığı insülin ve ilaç miktarına, günlük aktivitesine bakılarak düzenlenir. Bu sebeple, bir diyabet diyeti; diğer hastadan farklı özellikler taşır.

Diyabet Kontrolü Diyabet Diyeti

Diyet programında önerilmiş olan miktardan daha fazla yemek yemek; kan şekerinin artmasına sebep olurken, daha az yemek kan şekerinin düşmesine sebep olur. Her iki durum da, diyabet kontrolünü bozar. Bu sebeple, günlük toplam enerji açısından diyet listesinde yer alan besinlerin ve miktarların dışına çıkılmamalıdır. Yenilen yemekler; egzersiz ve ilaç arasında denge sağlar ve bu denge diyabet kontrolünde önemli bir husustur. Peki, diyabet hastaları hangi diyeti yapmalıdır?

Diyabet Hastaları Hangi Diyeti Yapmalıdır?

Diyabet hastaları, sağlıklı bireylerin yaptığı diyetlerden uzak durmalıdır. Her diyabet hastasının kendine özel bir diyet listesi olmalıdır. Diyabet hastalarının genel anlamıyla uzak durması gereken bazı besinler bulunur. Bunları tüketmeyerek, diyabet diyeti yapabilirsiniz.

Diyabet Diyeti

Diyabet diyetinde uzak durulması gereken besinler; şeker, şekerli olan tüm içecekler, şeker ve yağ oranı yüksek besinler, yağda kızartılan ya da kavrulan besinler, şarküteri ürünlerinin pastırma da dâhil tümü, ketçap mayonez gibi yağlı soslar, tahin ve tahin helvası, tereyağı, kuyruk yağı ve katılaştırılmış margarinlerdir. Yenebilecek besinler ise; 100-150 gram tavuk, balık ya da et, 5-6 adet ceviz, fındık ya da badem, tahıllar, kuru meyveler, bol bol su, tüm sebze ve meyvelerdir.

İlginizi Çekecek Diyetler

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir

Diyet Hocası

Zeytinyağının Diyet için Faydaları

Diyet Hocası

Zayıflamak İsterken Kilo Almak

Diyet Hocası

Zayıflamak İçin Doğru Nefes Alma Teknikleri

Diyet Hocası

Zayıflama Konusunda Yardımcı Besinler Nelerdir

Diyet Hocası

Zayıflama İlaçlarının Zararları

Diyet Hocası