Çocuk Diyeti Nasıl Yapılır

Çocuk Diyeti Nasıl Yapılır

Çocuk Diyeti Nasıl Yapılır – Çağımızda artık hormonsuz gıda yok denebilecek kadar azdır. Bu hormonlu gıdalar sadece yetişkinlerde değil çocuklarda da ciddi hastalık ve özellikle obezite gibi durumlara sebebiyet vermektedir.

Durum böyle olunca da kontrolsüz bir şekilde kilo oluşumuna sebep olabilecektir. Bunu takiben de o hassas bedenleri zorlayacak hastalıklarla da uğraşacaklardır.

Bu nedenle böyle durumlara karşı koymak için çocuklar için de düzenli bir yemek programı oluşturulmalıdır. Peki çocuk diyeti nasıl yapılır?

Çocuk Diyeti Nasıl Yapılır

Farklı Besin Türleri Tüketmelidir

Çocuklar her türlü yiyeceklerin ve içeceklerin tadına bakmak istediği için biraz zor olabilir. Fakat ona rehberlik etmek zorundasınız.

Yemek ihtiyacı olduğunda kendisi değil de sizin belirlediğiniz şekilde yemelidir. Kalsiyum çok önemlidir. Balık yedirmeyi ihmal etmemelisiniz.

Özellikle yeşillik diye tabir edilen brokoli, brüksel lahanası, karnı bahar gibi faydalı ürünler tüketilmelidir. Üstelik bunların zeytinyağı ile de yağlanması daha faydalı olacaktır.

Fast-food’dan uzak durmalıdır. Kapalı ürünlerden olan asitli ve yağlı yiyecekler tüketmemelidir. Bunları illa ki istiyorsa da kısıtlayın.

Demir Eksikliğine Dikkat

Diyet sırasında fayda sağlaması için genellikle kepekli ekmekler tercih edildiği için biraz hassas olunmalıdır. Çünkü bu, demir eksikliği yaratır.

Bu da kansızlığa sebebiyet verir. Bunun yanı sıra beyinsel olarak gelişme göstermesi için hayvansal yağlar mutlaka kullanılmalıdır.

Diyet Listesi Nasıl Olmalıdır?

Her bünyeye uygulanan diyet elbette ki farklılık göstermekte olup uzmanlar tarafından belirlenmelidir. Fakat miktar olarak belirtmek gerekirse;

Kahvaltı: 1 yumurta, bir dilim peynir, iki dilim ekmek, 1 domates, 1 kaşık bal ve süt.

Öğle Yemeği: Etli yemek, 1 tabak yoğurt, 1 adet meyve, 1-3 dilim ekmek.

Akşam Yemeği: Sebzeli yemek, börek ya da pilav, ayran ve 1-2 dilim kepek ekmeği.

Bu diyet programı 7-12 yaş arası için geçerli olan programdır. Bütün bunların yanı sıra su tüketmesini alışkanlık haline getirmelidir.

Bunun yanı sıra onu havuza götürebilir ve daha sağlıklı bir bedene sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Diyette uyulması gereken en önemli 3 faktör; sağlıklı gıdalar tüketmesi, spor yapması ve programlı yemesidir.

Bu durumda sağlıksız bir şekilde kilo almasını önleyebilirsiniz.

İlginizi Çekecek Diyetler

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir

Diyet Hocası

Zeytinyağının Diyet için Faydaları

Diyet Hocası

Zayıflamak İsterken Kilo Almak

Diyet Hocası

Zayıflamak İçin Doğru Nefes Alma Teknikleri

Diyet Hocası

Zayıflama Konusunda Yardımcı Besinler Nelerdir

Diyet Hocası

Zayıflama İlaçlarının Zararları

Diyet Hocası